Samorząd nie konkuruje z prywatnymi firmami
Gmina wykonująca odpłatnie, w ramach zadań własnych o charakterze obowiązkowym, czynności świadczenia usług opiekuńczych i umieszczania w domu opieki społecznej, działa jako organ władzy publicznej, a nie podatnik.
W grudniu 2016 r. gmina wystąpiła o interpretację przepisów o VAT. Konkretnie chodziło o to czy z tytułu świadczenia usług opiekuńczych oraz umieszczania osób potrzebujących w Domu Pomocy Społecznej (DPS) występuje w roli podatnika VAT? A także czy środki związane z nienależnie pobranymi świadczeniami rodzinnymi i zasiłkami z pomocy społecznej będą stanowić wynagrodzenie za usługi podlegające opodatkowaniu VAT?
W opinii samorządowców gmina nie występuje w tym przypadku w roli podatnika VAT, a opisane czynności nie stanowią odpłatnych usług podlegających opodatkowaniu. Jeśli chodzi o nienależnie pobrane świadczenia to także nie stanowią wynagrodzenia za świadczenie usług podlegających opodatkowaniu VAT.
Inaczej sprawę widział fiskus. Nie kwestionował co prawda, że organizowanie i świadczenie usług opiekuńczych oraz prowadzenie i zapewnienie miejsc w domach pomocy społecznej i ośrodkach wsparcia oraz kierowanie do nich osób wymagających opieki należy do zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym. Jednak w ocenie urzędników możliwe jest zidentyfikowanie konkretnego, odpłatnego świadczenia wykonywanego przez gminę na rzecz określonego nabywcy, które należy uznać za świadczenie usług w rozumieniu ustawy o VAT. Zwłaszcza, że podobne lub takie same...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta